Thursday, 9 May 2013

Kız Arkadaşım...

Kız arkadaş dendiğinde aklıma beraber gülebildiğim hem de çok gülebildiğim, hayata karşı dimdik ayakta durmamda bana destek olan ve benim de, zor anlarında bir nebze de olsa kendisini iyi hissettirebileceğim hemcinslerim gelir.

Yukarıdaki cümle çok farklı şeyler söylemiyormuş gibi gelse de aslında içten içe bulunması çok zor ve kıymet bilinmesi gereken bir ilişkiyi anlatıyor aslında. Cümleyi bölersek eğer dostluğun 3 altın kuralı çıkar ortaya;

1- Beraber Gülmek : Bu çok önemlidir çünkü zor zamanları sizinle beraber ağlayarak geçiren ama hayatınızda herşey yoluna girdiğinde ortadan kaybolanlar çok olur. Yada tam tersi sevgilisi yokken, mutsuzken hep yanınızda olup, sürekli sizi dertleriyle şişirip yeni bir sevgili bulunca topuklayan, aylar boyu bir türlü size zaman ayıramayan arkadaşlarla beraber gülecek fırsatı bir türlü yakalayamazsınız.

2- Hayata Karşı Durmakta Destek Olma Mevzusu : Bir derdinizi anlattığınızda size kendinizi iyi hissettirmez. Olaylara iyi yönünden bakmaz. Sizi sakinleştirmez çoğu zaman hep doğruları söylermiş gibi gelse de aslında hep kötümserdir. Kilo vermez hep alırsınız, kıyafetlerinizi beğenmez, hiç iltifat etmez, sahip olduklarınızın kıymetini, iyi yanlarını değil hep ve sadece eksiklerinizi söyler.

3- Ona Kendisini İyi Hissettirmek : Bu da aslında ilişkiyi besler. Çünkü sizin varlığınız ona her zaman iyi gelmeyebilir. Sizi ona rakipmişsiniz yada ortada görünmez bir husumet yada kıskançlık varsa ne kadar emek verseniz de o arkadaşlık mutlaka biryerde kopar.

Ve bunların çok üzerinde, hepsinden öte bir konu da 'dürüstlük' mevzusu.
Ne kadar dürüst olmak gerekir?
Yani kilo aldım bu aralar dediğinde , evet almışsın demek midir dürüstlük? Yoksa biraz beyaz yalanlar mı besler arkadaşlığı?
Nereye kadar dürüst olmak gerekir?
Sadece kötü birşey söylerken mi dürüstlük gereklidir? Kilo almışsın dediğiniz kadar güzel görünüyorsun da diyebilmek gerekmez mi?
Çok tipsiz bir sevgilin var demek midir yoksa o mutluysa mutlu olmak mıdır?

Ben herşeyin altında 'iyi niyet' aramayı tercih ederim.
Kötü bir saç kesimi kimsenin hayatını yerle bir etmez ama onu mutsuz edecek bir adamla beraberse bunu söyleyebilmektir.
Yada saçını boyatıp, bir daha eski rengine dönemeyecekse 'eski rengi çok daha güzeldi' demek yerine susmaktır belki de.
Yanında kendini iyi hissetmektir.
Bazen beraber susabilmektir.
Saygıdır.

ve sizin sahip olmak istediğiniz şeylere sahip olduğunda kıskançlığınızın çok üzerine çıkan bir mutluluktur.

Kardeş gibi olmaktır çok zor da olsa...


No comments:

Post a Comment