Monday, 11 February 2013

Facebook Bize Ne Anlatmak İstiyor?

Henüz birkaç aylık bir facebook hesabı sahibiyim. Daha çok twitter fanıyım diyebilirim zaten facebooka da twitter muamelesi yapıyor ana ekran dışındaki bölümlerle pek ilgilenmiyorum. Ama esas ilgi alanım olan 'insan davranışları' olduğu için facebook a farklı bir gözle bakıp 'inceliyorum' diyebilirim. Malum arkadaşlarımında 25-40 yaş aralığında olduğunu düşünürsek onları 3 gruba ayırabiliriz -Bekar-Evli-Çocuklu. Şimdi onların profil fotograflarını inceleyelim.


Öncelikle evli olanların büyük çoğunluğu profillerine çift olduklarını gösteren fotograflar koymuşlar bu kimi zaman evlilik fotograflarından bile seçilmiş olabiliyor.  Sarmaş dolaş pozlardan çok mutluyuz, birbirimize çılgınca aşığız, tatilde filanca yere gittik bakın arkamızdaki manzaraya gibi gibi mesajlar veriyorlar.
Ardından bebekler dünyaya geliyor ve bu fotolar çocuk sahibi olan çiftlerde yine ikili ama bu defa çocukla beraber olan pozlara dönüşüyor. Yani hala evliler ancak fotografta eşin yerini çocuk almış halde, hatta doğar doğmaz eşlerin resimlerinin kalktığını görüyoruz. Ve eşlerin ikili ve sarmaş dolaş pozları birdaha asla geri gelmiyor.

 Buradan şu sonuç mu çıkıyor insan denen varlık kendini tamamlayan eşi buluyor ancak akabinde çocuk yapınca 'ruh eşinin' papucunu dama atıyor?  İki insanın parçalarıyla varolan ortak varlık aslında bir anlamda ortaklığı pekiştirmesi gerekirken artık bambaşka bir ilişki yaratıyor ve o ilişki mevcut ortaklıktan daha mı önemli hale geliyor? Neden anne-baba-çocuk fotograflarından daha çok anne-çocuk ve baba-çocuk fotografları var? Yoksa ortaya paylaşım çıkınca bir de paylaşamama mı devreye giriyor?

Görüldüğü üzre sorularım çok çünkü benim bunu analiz edecek tecrübem yok. Ama görünen o ki dikkatli bakabilirsek facebook profil fotografları aslında bize çok şey anlatıyor.

Öte yandan hiç değinmediğim 'bekar' grubunda ise işler çok sakin ve tekdüze. Onlar kendi içlerinde iki ye ayrılıyorlar. 1-Yalnız ama mutsuzlar 2-Nötr ler.
1.gruptakilerin facebook u çok aktif kullandıklarını ve ya sürekli eller havaya eğleniyorum, çok mutluyum yada batsın bu dünya  temalı fotograflar paylaştıklarını görüyorken 2.gruptakiler daha çok 'neysek o yuz'  şeklinde kafalarına göre ve kimseye bir isbat çabası gütmeden sakince kullanıyorlar facebooku. 1. grup kadar çok sık takip etmiyor yada güncelleme yapmıyorlar. Kendi çaplarında takılıyorlar. 1. gruptaki facebook güncelleme takıntısını ve sürekli foto değiştirme hastalığını bu grupta görmüyoruz.


Benim facebook analizlerim şimdilik bu kadar.



No comments:

Post a Comment