Tuesday, 29 January 2013

Evlenmek İstemiyor Diye Terkedersiniz ve...


Evlenmek İstemiyor Diye Terkedersiniz ve...
İki gün sonra nişanlandığını duyarsınız. Henüz şoku atlatamadan evleniverir e tabi bu da size koyabilir.

Erkeklerde böyle bir sendrom var. Birkaç sene bazen çok daha uzun süre çıktıkları kızla katır inadıyla evlenmezler terkedilince de soluğu önlerine ilk çıkanla nikah masasında alırlar.  Buna benzer hikayeleri olan o kadar çok arkadaşım var ki. Tepkisini bir koşu gidip evlenerek gösteren de oldu, senelerce hayatına kimseyi almayan da. Sonuç olarak meydanda bazı 'nispetlik' evlilikler türedi.  Sonra dönüp düşünmeye başladım, erkekler niçin böyle yapıyorlar? İşte acı gerçekler...

1- Erkekler aslında evlenmeyi düşünmedikleri bir kızla ilişkilerini sürdürmekte bir engel görmüyorlar. Dolayısı ile beraberliğiniz süresince evlenmek istemediklerini söylediklerinde aslında karşı oldukları evlilik fikri değil sizinle evlenmek fikri olabilir.

2- Karşılarında sürekli evlilikten söz eden bir kız varsa evlilik fikrinden soğuyorlar. İlişkide onlardan birkaç adım önde olan yada daha ilişkinin başında evlilikten bahseden bir kız, erkekte aslında çekici olanın kendisi değil evlilik olduğu yargısını yaratıyor.

3- Uzun bir ilişkide evlilik fikrine sıcak bakmaya başlıyorlar, ancak içinde bulundukları ilişkiyi evlilikle devam ettirme isteği duymuyorlar.

4- Yeni bir ilişki ve az tanıdıkları birisiyle evlilik fikri, senelerce süren  yıpranmış bir ilişkiden daha cazip geliyor. Hatta sizden ayrılırken bir sonraki ilişkide ellerini çabuk tutup, işin boku çıkmadan evlenmeye karar vermiş oluyorlar.

Biliyorum hepsi kadınlar için anlamsız gelen bahaneler yada sebepler ama zaten erkeklerle kadınların arasındaki en büyük fark ilişkiye bakış açılarında görülmüyor mu? Bizim değer verdiğimiz şeyler ve ilişkideki motivasyonumuz onlarınkilerden çok farklı. Biz 'neden evlenmiyoruz?' derken onlar 'neden evlenelim ki?' diyorlar.

 Bazen , acaba ailelerin görücü usulu eş bulup evlendirdikleri dönemlerde herşey daha mı kolaydı diye de  düşünmüyor değilim! İşin garip yanı erkekler o dönemlerde bu kadar korkmuyorlardı evlilikten,  kadınları yeterince tanıyamadıklarından olsa gerek...No comments:

Post a Comment