Tuesday, 25 December 2012

Nerede O Eski Bayramlar?Diyenlere güzel haber, cevabını buldum: burada, Londra'da.
Kendi bayramlarının, Christmas'ın tüm ritüellerini hala yerine getiriyorlar buralarda.
Sadece süsler ağaçlar değil kastettiğim, ailecek toplanmalar , yolda gördükleri ve hiç tanımadıkları insanların bayramını kutlamalar, birbirlerine hediye almalar , kartpostal yollamalar.
Her Christmas'da el yazılarıyla adresler yazılı zarflarla dolup taşan posta kutularına bakıp kendi çocukluğumu hatırlıyorum, birbirimizin bayramını bir mesaj ile değil kart yollayarak, kendi elyazımızla kutladığımız zamanları.
Evet teknolojinin hızı ile yarıştıramayız bir zarfa koyup yolladığımız kartları ama ya bir zarfı açarken hissettiğimiz heyecan ile mesajı tıkladığımız andaki heyecanı kıyaslarsak?


Artık hepsini unuttuğumuzu düşünüyorum.
Bir arkadaşım burada ilkokullarda hala çocuklara kartpostal yazdırdıklarını söyledi x-mas ve yeni yıl için. Her çocuk sınıftak bütün arkadaşlarına kart yazıyormuş.
Biz de bayramlarda ve yılbaşında yazardık küçükken. Ama artık okullarımızda böyle bir seramoni var mı? Pek sanmıyorum. Sadece kart yollamak değil burada çocuklara öğretilen şey, bayramına sahip çıkmak, sevdiklerini hatırlamak, güzel dilekler yollamayı alışkanlık haline getirmek

Sonra da durup durup 'nerede o eski bayramlar? diyorum, diyoruz.
Sahiplenmediğimiz şeylerin yitirince farkedilen değerlerinden başka birşey değil bu soru...


No comments:

Post a Comment