Sunday, 30 September 2012

Anne olunca değişmek mi gerekiyor?

Malum yaş 30 larda gezmeye başlayınca insanın çevresinde 'anne-baba' olan arkadaşlarında hızlıca bir artış oluyor.
Benim de son 2 senem bu açıdan çok yoğun geçti hala da geçiyor. Ben anne olmadığım için elimden geldiğince onların bu duygularını paylaşmaya çalışıyorum ve açıkcası şimdiye kadar da hep uyum sağlaması gerekenin de ben olduğumu düşünüyordum. Ta ki geçenlerde bir dergide bu konuyla ilgili bir yazı okuyana kadar.
Öncelikle her anne olan arkadaşımda bu duyguyu yaşamadım. Ama bazılarında gerçekten zorlandım. Kendimi böyle düşündüğüm için suçlamam da yersizmiş, okuduğum yazı bana bunu anlattı çünkü iki kadın ne kadar iyi arkadaş olsalar da birisi çocuk sahibi olduğunda eğer iki taraf da fedakarlık göstermezse arkadaşlıklar yavaş yavaş kopuyor.

Yazıda çocuk sahibi olmayan kadının söylediklerini ben de bazen hissediyorum. Demişki: Doğumdan sonra arkadaşımın en büyük önceliği çocuğu oldu ve bu benim bilgi sahibi olduğum bir konu değil. Benimle sürekli bunu paylaşmak istiyor ama ben ona karşılık verecek yeterlilikte olamam kaldıki bu benim ilgi alanım da değil'

 Gerçekten de öyle. Arkadaşınız size sürekli bebeğinden bahsediyorsa onunla her görüştüğünüzde sadece bu konuyu dinlemekten sıkılabiliyorsunuz. Ve siz kendinizle ilgili birşeyler anlattığınızda hiçbirşey ona çocuk sahibi olmak kadar önemli gelmiyor. Üstelik  mesela bebekle ilgili bir durumda gereksiz kuruntu yaptığını yada fazla abarttığını söylediğinizde  'senin çocuğun yok sen ne anlarsınki!' yada 'bir anne ol da görelim' tavrını yapıştırıveriyor yüzünüze. Oysa onun gibi abartmayan, çocuklarının üzerine aşırı düşmeyen arkadaşlarınız da var ve siz aradaki farkı gayet rahat görebiliyorsunuz.

Çözüm ne derseniz bu şekilde olan arkadaşlarınızı değiştirmeye çalışmak dışında her yolla çözülüyor. Bazen çocukları büyüdükçe düzeliyorlar bazen de hayatları tamamen çocukları oluyor ve siz onlar için sadece çocuklarının doğum günlerinde davet edilecek bir konuk oluyorsunuz.

No comments:

Post a Comment