Wednesday, 15 August 2012

Sayıları Öğretin Bize
Balık hafızalı bir toplumuz vesselam.
Öyle çok eskiyi hatırlamak zordur bizim için.
Bazen 'dün akşam ne yedim onu bile hatırlamıyorum' deriz , abartmış da olmayız.

Şimdi sorsalar bugün kaç şehit verdik biliriz. Ama bu sene kaç? Bugüne kadar kaç? Çuvallarız. Son 10 yılda 1163. sadece 2001'de 0 idi. (Google a sorunca söylüyor.)

Haberlerde gördün mü yine 1 kadın kocası tarafından öldürülmüş deriz ama devlet bu sene kaç kadını koruyamadı onu bilmeyiz. (Bu konuda bir toplam yok Google'da. Onlarca sayfa 'entry' düşüyor önünüze, ama tek tek saymazsanız sonuca ulaşmak biraz zor. Sadece oradakiler mi o da belli değil)

Terör örgütü tarafından kaçırılmış kaç kişi var? En eskisi ne kadar zamandır ellerinde? Bilmiyorum. Ama 3 gün önce 1 milletvekili kaçırılınca birkaç akıllı spiker toplama yaptı, 146 bugüne kadardı dedi 11+1 de bugün oldu diyerek söyledi. Ben kendi kendime topladım 158. Kaçırılan 11 işçi aynı gün geri döndü.

Halbuki bunlar ezberimizde olması gereken sayılar. 1 tane de olsa 1000 tane de olsa peşine düşmeli önüne geçilmeli, 'neden bu kadar arttı?' dememiz gereken rakamlar.

Hal böyle olunca da parlamalarımız da , çırpınışlarımız da 1 günden fazla sürmüyor. En kralı 3 gün olsun. Sabah twitterda TT yapıyoruz. Akşamına unutuluyor.

İstiyorum ki gazeteler toplamı söylesin. Kaç çocuk kayıp? Kaç doktor dayak yedi? Kaç şehit?  Kaç kadın eşi tarafından öldürüldü?

Rakamlar gizlenerek ört pas etmeye çalışılan nedir anlamak istiyorum? Suçluları memnun etmemek mi? Yoksa yanlış giden neyse sorumlularını korumak mı? Gizleyince yok olmuyorlarki.

'Yeter!' demek için bilmemiz gerekiyor rakamları. Yada ben kendimi öyle avutuyorum...

No comments:

Post a Comment