Tuesday, 21 August 2012

Özelimi kaybettim hükümsüzdür!
Kızlarla gece dışarı çıkıyoruz. Güzel elbiseler giymişiz, fönlü saçlar, boyumuz kadar topuklular, süslü ve havalıyız  çok.
Mekan yavaş yavaş doluyor. Müzik hareketlenmeye başlıyor. Dans ediyoruz hafif hafif, elimizde kadehler. Muhteşem cool' uz öyle böyle değil, derken cep telefonları fotograf makinaları çıkıveriyor ortaya, tamam çıksın bir itirazımız yok ama birdaha girmiyorlar çantaya.

Başlıyor 'beni çek, ay güzel çıkmamışım bir daha çek, şimdi kadeh elimde çek, tek çek, grup çek, bakarken çek, bakmazken çek, profilden çek'  gecenin geri kalanı fotograf çekerek geçiyor. Sanırsın fotoroman çekiyoruz, o fotograflara bilgisayarda hızlıca ard arda baksan  film olur o derece.

Peki niye sürekli fotograf çekiyoruz, manyak mıyız biz, ne güzel eğleniyorduk? 'Face' e koyucam', e tamam bir tane çektik işte, yok bir sürü daha lazım.

Facebook yetkilileri bir mekanda çekilden 3-5 fotoyu yüklemeye izin vermiyorlar mı?
'Çeşitli fotograflarla, gerçekten orada mıydınız' 'yanınızdakiler kimlerdi' yi kanıtlayan yüzlerce fotograf ve her mesafeden sekiz farklı açıdan çekilmiş fotograf çektirmediyseniz sayfa hata mı veriyor?

Bazen, 'Face' e bir giriyorum milletin fotograflarına bakarken zaman nasıl geçti anlamıyorum diyorlar. Ben o arkadaşım yanımda yokken fotograflarına neden bakayım ki? Canım sıkılmıyor mu bakarken? En sevmediğim şey elime tutuşturulan düğün fotograflarına bakmaktır mesela. Çünkü konu belli. Hep aynı mekanda aynı kişilerle çekilmiş kırksekiz farklı poz. E feysbuk un farkı ne? Amaç zaman öldürmek mi? Gizlice bakmanın gizemi mi? Özel hayata gizlice bir bakış mı? Ayrıca ne zaman başkalarının özeliyle bu kadar ilgilenir olduk? Belki ben istemiyorum o haftasonu arkadaşlarımla tatile gidildiğimin bilinmesini? yada gece içmeye gittiğimizi? Bunu gizlemek için her defasında özel olarak benim fotoları koyma feyse(!) mi demem gerekiyor? Ayrıca sen en güzel çıktığın fotoyu koymuşsun da ben çirkinim orada?

Bir, iki , üç değil her aktivitesiyle ilgili yüzlerce fotograf koyanlar bir zaman sonra facebook fotografları için yaşamaya başlıyorlar, haberleri yok. Sürekli fotograf, video çekerken o anı yaşamıyorlar.No comments:

Post a Comment