Sunday, 12 August 2012

Londra2012 ' den Neler Öğrendik

Londra 2012 yi geride bırakıyoruz ve günlerdir olimpiyatla yatıp kalkmış bendeniz bu konuda ahkam kesmezsem içim rahat etmezdi.
Hemen 3-5 satır karalayıverdim. İşte aldığımız dersler;

1- Kadın sporcuların vücutlarını tartışarak yine konu nasıl saptrırılır dalında milletçe birinci geldik.

2- Bu tartışma sonunda bilmeyenler öğrendi ki kadın sporcular özel sütyenler sayesinde öyle görünüyorlar, kimsenin bir yerini kesip biçtiği falan yok. O sütyeni takmazlarsa bıngıl bıngıl koşarlar, hem hızları kesilir hem de teşhircilik olur.

3- Bizim gibi spora çok yatırım yapılmayan ülkelerin belli spor dallarında, devşirme olmayan sporcularla madalya almalarının mümkün olduğunu gördük , en azından bu dallarda sporcu yetiştirmek için şimdiden hazırlanmaya başlamamız gerekir. Tabi gönül isterki her dalda olsa ama...

4- Olimpiyata ev sahipliği yapmaktan çok derece almaya önem vermeliyiz, bu milletçe daha büyük bir gurur kaynağı. Aslı ile Gamze çizgiyi geçerken ağlamayan oldu mu? Olduysa da ben 10-15 kere izleyip her seferinde ağlayarak onların da yerine ağlamış oldum. Madalya töreninden bahsetmiyorum bile...

5- Takım sporlarında gayet iyi savaşan kızlarımız madalya alamasalar da gösterdikleri çabayla hepimizden takdir topladılar ve gelecekte neler yapabileceklerinin teminatını verdiler. Ayrıca  diğer dallarda da son ana kadar savaşan tüm sporcularımızı hayranlıkla izledik.

Benden bu kadar. Olimpiyatlar bittiği için çok üzgünüm. Çoğu sporun tam kurallarını bilmesem de izlemekten keyif alıyordum. Bu süre boyunca türlü saçma soruma sabırla cevap veren, spor sevdalısı sevgilime de teşekkürü borç bilirim. (Evet kocam ama sevgilim dedim, AyşeArman ekolündenim ben).

Özellikle atletizimden o kadar etkilendim ki artık kapı çalınca hızlıca koşup açmaya başladım. Gittim bir çift havalı ve fosforlu spor ayakkabı aldım. Şaka bir yana tüm bu sporlar bence insan bedeninin disiplin ve özveriyle neler başarabileceğinin en güzel kanıtı. Önümüzdeki günlerde Paralympic ile beraber daha zorlarının nasıl başarılabileceğine tanıklık edeceğiz.


No comments:

Post a Comment