Sunday, 26 August 2012

Anlamadığım Halde Anlar gibi Yaptığım Mevzular


1- Resim-Heykel sergileri : Resme bayılırım. Sanatın her dalına saygım sonsuz ama sergilerde kendimi Parisli Kezban gibi hissederim. Sürrealist tarzda ise iyice ateş basar beni. Herkesin baktığı mesafeden bakmalı herkesin durduğu süre kadar bir resmin önünde durmalıyım ki benim birşey anlamadığımı anlamasınlar! Heykelse daha kolay eğer büyüklerse uzaktan bak çok yaklaşmana gerek yok. Malmışım izlenimi yaratmama çabasıyla bu tür sergilerde sanki topuğumda yara varmış gibi sallana sallana yürüyerek dolaşır sonra da hiçbirşey anlamadan çıkarım.

2- Ağır Edebiyat : Lisedeyken en sevdiğim şey şiir yorumlamaktı. 'Yani şair burada diyorki' diye başlayan ve uzun uzun anlattığım sınav kağıtları sayesinde edebiyat dersim hep çok iyiydi. Ama gelin görün ki çağımızın bazı ödüllü yazarlarını okuyamıyorum. Kendimi entellektüel addederek aldığım kitapları binbir motivasyonla okumaya başlıyor ama dakikalar sonra aslında sadece gözlerimin satırlarda gezdiğini aklımınsa çok başka yerlerde olduğunu farkediyorum!

3- Politika : Bir tartışma programında 2-3 profosör olmayagörsün hemen açar sesini çayımı alır geçerim karşısına. Konu günceldir ve biz sıradan insanların bakmadıkları bakış açılarıyla bakacaklar bana da perspektif katacaklardır. Ardından birisi konuşur, gayet mantıklıdır, tespitleri ve delilleri vardır, haklıdır kesinlikle ikna olurum. Sonra bir başkası konuşur, o da  karşıt tezlerini ve kanıtlarını sunar, olay şu ki ona da ikna olurum! Ve bu böyle sürüp gider. Program bittiğinde daha bilgili değil daha kafası karışık vaziyette  bakıyor olurum mevzuya.

4- Ödüllü Filmler : O ona bakar o ona bakar, bir rüzgar eser, buğday başakları sallanır uzaklarda bir kuş öter. Film biter. Sıkıcı. Birileri öyle güzeldi şöyle süperdi böyle farklıydı falan diye anlatadursun benden tek kelime çıkar : sıkıcı. İstediği kadar ödül almış olsun. Zaten hep filmle ilgili yorumlar da 'aslında orada anlatmak istediği şudur budur' diye olur. Yahu ne anlatmak istiyorsa anlatsın kim mani olmuş ki ona böyle üstü kapalı işliyor mevzuları!

No comments:

Post a Comment